Edinburgh Tournament 2008 - results in full

EVENT 1:  Open Singles (Advanced Play) The Cramond Cup

 

JRH

GOB

CIM

BRPM

MAS

FRM

AAW

Wins

Points

J.R. Hopgood

 

-1T

+15

+11

+21

+12

+3

5

+61

G.O. Brightwell

+1T

 

-7

+5

-10

+15

+16

4

+20

C.I. Morrison

-15

+7

 

+1T

-26

+21

+15

4

+3

B.R.P. Murdoch

-11

-5

-1T

 

+21

+19

+6T

3

+29

M.A. Stephenson

-21

+10

+26

-21

 

-14

-5

2

-25

F.R. McInnes

-12

-15

-21

-19

+14

 

+7

2

-46

A.A. Wilson

-3

-16

-15

-6T

+5

-7

 

1

-42

Winner: James Hopgood

EVENT 2:  Singles, Advanced Play (handicap 4 and over) — The Ian H. Wright Trophy

Not played


EVENT 3:  Handicap Singles, Advanced Play with Bisques
(handicap 8 and over)
The Silver Jubilee Salver

 

RG

JL

JW

DR

IHW

Wins

Points

R. Goudie

 

+21

-6

+7

+16

3

+38

J. Lennon

-21

 

-6

+16

+17

2

+6

J. Walker

+6

+6

 

-8

-13

2

-9

D. Reeves

-7

-16

+8

 

+1T

2

-14

I.H. Wright

-16

-17

+13

-1T

 

1

-21

Winner: Ruth Goudie


EVENT 4:  Handicap Singles, Full Bisques relative to a base of 12 (handicap 14 and over) — The Walter B. Laing Cup

Block A

 

RTC

JPE

JD

RWI

Wins

Points

R.T. Cross

 

+14

-1T

+11

2

+24

J.P. Edgar

-14

 

+18

+15

2

+19

J. Duguid

+1T

-18

 

+1T

2

-16

R.W. Inder

-11

-15

-1T

 

0

-27

Block A winner on net points: Bob Cross

Block B

 

MW

HD

BC

JMJ

Wins

Points

M. Wardley

 

-1T

+20

+21

2

+40

H. Duguid

+1T

 

-2T

+4T

2

+3

B. Cosford

-20

-2T

 

-1T

1

-19

J.M. Jurasinska

-21

-4T

+1T

 

1

-24

Block B tie-breaker: Morven Wardley beat Hamish Duguid +11

Final: Bob Cross beat Morven Wardley +12


EVENT 5: Handicap DoublesThe Norton Wright Trophies

 

Robert Inder & Vivien Wightman

Townsend & Williams +6

 

 

 

Charlotte Townsend & Rod Williams

 

 

 

Bob Cross & Marjorie Elliott

Hopgood & Reeves +6

 

Hopgood & Reeves +25

 

James Hopgood & Duncan Reeves

 

Hopgood & Reeves +6

 

 

Hamish Duguid & Janice Duguid

Cosford & Stephenson +2T

 

 

James Hopgood & Duncan Reeves +2T

Brian Cosford & Martin Stephenson

 

 

 

 

 

Morven Wardley & Alan Wilson

Jurasinska & Walker +2T

 

 

 

Jola Jurasinska & Jamieson Walker

 

Jurasinska & Walker +3T

 

 

Graham Brightwell & Evelyn Mackenzie

Brightwell & Mackenzie +1T

 

 

 

Fergus McInnes & Joan Marshall

 

 

 









 

EVENT 6: Handicap Singles, Unrestricted (X)The Edinburgh Croquet Cup

Hamish Duguid

 

 

 

 

Alan Wilson

Hamish Duguid +15

 

 

 

James Hopgood

 

James Hopgood +13

 

 

John Clark

James Hopgood +7

 

James Hopgood +2

 

Brian Cosford

Brian Cosford +2T

 

 

 

Evelyn Mackenzie

 

Brian Cosford +14

 

 

Graham Brightwell

 

 

 

 

Joe Lennon

Graham Brightwell +11

 

 

 

Fergus McInnes

Fergus McInnes +11

 

 

James Hopgood +12

Brian Murdoch

 

Robert Inder +6

 

 

Robert Inder

Robert Inder +11

 

 

 

Duncan Reeves

 

 

Martin Stephenson +1

 

 

Campbell Morrison

 

 

 

 

 

Janice Duguid

Campbell Morrison +10

 

 

 

 

Jola Jurasinska

 

Martin Stephenson +11

 

 

 

Martin Stephenson

Martin Stephenson +7

 

 

 

 






















EVENT 6: Handicap Singles, Unrestricted (Swiss)The Milne Trophy

Results in italic are carried over from Event 6X.  The games for each player are not necessarily shown in chronological order (though those in the first three columns are), but the wins and the losses in any one column represent the same set of games.  The winner of Event 6X is shown in parentheses.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

won / played

John

Clark

loss

WIN

WIN

 

 

WIN

WIN

WIN

WIN

6  /  7

Martin

Stephenson

WIN

WIN

WIN

WIN

WIN

loss

WIN

loss

 

6  /  8

( James

Hopgood )

WIN

WIN

loss

 

WIN

loss

WIN

WIN

 

( 5  /  7 )

Alan

Wilson

loss

loss

WIN

loss

WIN

WIN

WIN

WIN

WIN

6  /  9

Fergus

McInnes

WIN

loss

WIN

WIN

loss

WIN

WIN

WIN

loss

6  /  9

Robert

Inder

WIN

WIN

loss

WIN

loss

loss

WIN

 

 

4  /  7

Hamish

Duguid

WIN

loss

WIN

loss

loss

WIN

 

WIN

 

4  /  7

Graham

Brightwell

WIN

loss

loss

WIN

WIN

WIN

loss

loss

 

4  /  8

Janice

Duguid

loss

WIN

WIN

WIN

WIN

loss

loss

loss

 

4  /  8

Brian

Cosford

WIN

WIN

loss

WIN

loss

 

loss

loss

 

3  /  7

Joe

Lennon

loss

WIN

WIN

loss

loss

WIN

loss

loss

 

3  /  8

Duncan

Reeves

loss

loss

WIN

loss

WIN

loss

loss

WIN

loss

3  /  9

Jola

Jurasinska

loss

loss

loss

loss

WIN

WIN

 

 

 

2  /  6

Brian

Murdoch

loss

WIN

loss

loss

 

 

 

 

 

1  /  4

Campbell

Morrison

WIN

loss

loss

 

loss

loss

loss

 

 

1  /  6

Evelyn

Mackenzie

loss

loss

loss

 

loss

loss

 

loss

 

0  /  6


Details of Swiss games:

John Clark beat Alan Wilson +26, Brian Cosford +18, Duncan Reeves +21,
Graham Brightwell +12, Fergus McInnes +26, Robert Inder +12

Martin Stephenson beat Brian Murdoch +22, Joe Lennon +9, Brian Cosford +7

James Hopgood beat Janice Duguid +5T

Alan Wilson beat Evelyn Mackenzie +13, Fergus McInnes +9, Martin Stephenson +19,
Joe Lennon +6, Brian Cosford +8, Duncan Reeves +2T

Fergus McInnes beat Campbell Morrison +19, Hamish Duguid +8, Janice Duguid +7,
Graham Brightwell +14

Robert Inder beat Alan Wilson +3T, Campbell Morrison +21

Hamish Duguid beat Graham Brightwell +13, Campbell Morrison +15, Joe Lennon +9T

Graham Brightwell beat Jola Jurasinska +2T, Evelyn Mackenzie +14, Duncan Reeves +3

Janice Duguid beat Jola Jurasinska +6T, Robert Inder +7T , Duncan Reeves +8T,
Hamish Duguid +4T

Brian Cosford beat Brian Murdoch +18

Joe Lennon beat Evelyn Mackenzie +16, James Hopgood +14, Janice Duguid +1T

Duncan Reeves beat Jola Jurasinska +17, Joe Lennon +1T, Evelyn Mackenzie +14

Jola Jurasinska beat Evelyn Mackenzie +6T, Campbell Morrison +9

Brian Murdoch beat Duncan Reeves +6

Lauder Bowl (player getting furthest without winning an event): Martin Stephenson