SCA AC Interclub 2017

Aberdeen & Crathes won the AC inter-club league beating Meadows 1 2-0 in the final.

Final (played at Meadows on 24 September 2017)

Aberdeen & Crathes names first
John Owen (3) beat David Houston (4½) +4
Malcolm Robertson (16) beat Lyn Gilpin (16) +9T (16-7)

On the middle lawn, Lyn, having no bisques against Malcolm, was unable to correct the odd failure to hit in, or to run a hoop, so occasionally leaving him an opportunity here and there to set up a break.  Although Malcolm had no bisques either, he did manage to complete one four-ball break, which gave him a lead after an hour and a half, and which he then guarded with a number of safety plays.  Lyn, who played more skilfully than Malcolm for most of the game, set up a number of three-ball breaks, the last of these making two hoops in the closing minutes of the game. Unfortunately for Lyn, time was up - the agreed time limit had been set as 2 hours 40 minutes for the match, rather than the more usual three hours - before she was able to close the gap between the scores.

On the east lawn, David Houston arrived later than intended, having left his mallet at home.  We were already under time pressure as the Meadows club session was due to start at 2pm, so the timer was set at 2h 41m. David had 1½ bisques against John and used the half bisque early on before getting going with one ball.  He had made significant progress before John got a chance, but when John hit in he managed to conjure up a perfect 4-ball break, only to miss a 3-yard roquet going from hoop 4 to hoop 5 (it must have rolled off line!).  David then got yellow round to peg with the aid of a bisque and left John nothing easy.  Eventually, John got blue going and went round to rover. By this time, David was for 4-back and peg, so John declined to go through rover and peg him out, especially as time was short and he was going to need all 4 balls for a break with black.  David got his red clip onto penult, but finally John hit in with just a couple of minutes left on the clock.  John was 22-11 down at this point with black still for hoop 1 and knew that any mistake would be fatal.  However, he played an almost flawless break apart from a poor 4-back pioneer, and was able to complete the rover peel and peg out for a +4 win. Considering the importance of the match and the pressure he was under, John reckons it was possibly his best-ever break.

John Owen & Malcolm Robertson

Format

The 2017 AC interclub league consists of two all-play-all blocks.   The winners of each block will play each other in a final on September 23rd at The Meadows, unless otherwise agreed.

A team consists of two players.  Teams may be selected from a pool of players but no player may play for more than one team.

In the blocks below the team named in the row will have choice of venue if there is a * in the cell, otherwise the choice will belong to the team named in the column.  For example for Meadows 2 v Auchincruive in Block A, Auchincruive has choice of venue,

Matches will consist of two games of handicap AC singles.  Normally lower handicap players will play each other, but captains may agree otherwise.   Time limits of 3 hours plus 3 minutes per bisque unless agreed otherwise.   A match result will be either 1-0 or ½-½.  Results to be reported to the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Block winners are decided by:

  1. number of matches won;
  2. net points;
  3. who beat whom.

The winners of each block will play each other in a final at Meadows on Saturday September 23, or otherwise by mutual agreement.   The final will be decided by (a) games won then (b) net points then (c) gross points.  If still equal then the final will be decided by a single 14 point Alternate Stroke Handicap Doubles match, unless agreed otherwise.

All singles games count for the handicap card.

Block A

Block A M2 A&C Au G Matches Net points Position
Meadows 2   0 0 ½ ½ -36 4
Aberdeen & Crathes 1   1 ½ +19 1
Auchincruive 1 0   ½ +20 2
Glasgow ½ ½ ½    -3 3

Teams

Meadows 2 Alistair Malcolm (C), Brian Cosford & Rachel Frith
Aberdeen & Crathes Bill Strachan (C), Chris Southworth, John Owen & Malcolm Robertson
Auchincruive Kevin Wright (C). Michele Wright & Dave Farrow
Glasgow Joe Lennon (C), Brian Durward & James Thomson

 

Block B

Block B M1 B E Matches Net points Position
Meadows 1   1 ½  +25 1
Balgreen 0   1 1 +6 2
Edinburgh ½ 0   ½ -31 3

Teams

Meadows 1 David Houston (C), Roger Binks & Lyn Gilpin
Balgreen Hamish Duguid (C), Charlotte Townsend & Kevin Russell
Edinburgh Allan Hawke (C), Alastair Burn-Murdoch and Rosemary Saunders Robertson

 

Results - Block A

Aberdeen & Crathes v Auchincruive
Chris Southworth (ACCC)  bt Kevin Wright +2T (10-8)
Malcolm Robertson (ACCC) bt Michele Wright +2T (8-6)

Auchincruive v Meadows 2
Dave Farrow (Auchincruive) beat Rachael Frith +2T (17-15)
Kevin Wright (Auchincruive) beat Brian Cosford +5T (15-10)

Meadows 2 v Aberdeen & Crathes (27 July 2017)
Alistair Malcolm lost to John Owen -15
Rachel Frith lost to Bill Strachan -4T (15-19)

Auchincruive v Glasgow (15 August 2017)
Dave Farrow (Auchincruive) lost to James Thomson -1T (22-23)
Kevin Wright (Auchincruive) beat Joe Lennon +18T (23–5)

Glasgow v Aberdeen & Crathes (16 August 2017)
Brian Durward (Glasgow) beat John Owen +13
Joe Lennon (Glasgow) lost to Bill Strachan -9

Meadows 2 v Glasgow (15 September 2017)
Alistair Malcolm (Meadows 2) beat Brian Durward +4T (21-17)
Brian Cosford (Meadows 2) lost to Joe Lennon -14

 

Results - Block B

Meadows 1 v Balgreen (12 July 2017)
Lyn Gilpin (Meadows 1) beat Hamish Duguid +7
David Houston (Meadows 1) beat Charlotte Townsend +20

Edinburgh v Meadows 1 (27 July 2017)
Alastair Burn-Murdoch (Edinburgh) beat David Houston +20
Rosemary Saunders Robertson (Edinburgh) lost to Roger Binks -18

Balgreen v Edinburgh
Hamish Duguid (Balgreen) beat Rosemary Saunders Robertson +15
Charlotte Townsend (Balgreen) beat Allan Hawke +18