SCA GC Interclub 2017

The 2017 GC interclub competition is being run as an all-play-all block:

  E A B M Matches Rubbers Net games Net points Position
Edinburgh   0 0 1 1 2 -7 -19 3
Auchincruive 1   0 1 2 5 -1 -4 2
Balgreen 1 1   1 3 8 11 +28 1
Meadows 0 0 0   0 3 -3 -5 4

Each match will consist of two players from each team playing

  • a best-of-one* handicap doubles game, followed by
  • a best-of-three* 13 point handicap singles rubber each.  Normally the lower handicap players will play each other, but captains may agree otherwise.

* The captains may agree in advance to play best-of three doubles and/or best-of-one singles, depending on time constraints.  But in any event a match must consist of one doubles rubber and two singles rubbers, in order that a result is obtained.

Teams may be selected from a pool of players but no player may play for more than one team.  All singles games count for the handicap card.

In the table above the team named in the row will have choice of venue if there is a * in the cell, otherwise the choice will belong to the team named in the column.  For example for Edinburgh v Auchincruive, Edinburgh has choice of venue, and for Meadows v Balgreen, Balgreen has the choice.

The full results should be reported to the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. as soon as possible after the match.  An example result would be:

A1&A2 beat B1&B2 7-4
A1 beat B1 7-6, 7-5
A2 lost to B2 3-7, 7-2, 6-7

The winner of the league will be decided by

  • Matches won, then if equal by
  • Rubbers won, then if equal by
  • Net games won, then if equal by
  • Net points won, then if equal by
  • Who beat whom

In the example above the matches, rubbers, net games and net points scored by each team are:

  Matches Rubbers Net games Net points
A 1 2 +2 +6
B 0 1 -2 -6


Teams

Edinburgh Allan Hawke (C)
Auchincruive Kevin Wright (C), Michele Wright, Dave Farrow, Maggie Farrow, Kenny McIsaac & Marion Lochlan
Balgreen Rosemary Saunders Robertson (C) & Lorna Dewar
Meadows George Geis (C) & John Graham

 

Results

Auchincruive v Balgreen (24 Jun 2017)

Lorna Dewar & Rosemary S Robertson (Balgreen) beat Kenny McIsaac & Marion Lochlan (Auchincruive) 7 - 4
Lorna Dewar beat Marion Lochlan  7 - 3 , 7 - 4
Rosemary S R beat Kenny McIsaac  7 - 4 , 7 - 6

Balgreen v Edinburgh (30 June 2017)

Lorna Dewar & Rosemary S Robertson (Balgreen) beat Allan Hawke & David Fell (Edinburgh)  7 - 5
Lorna Dewar beat David Fell 7 - 6, 7 - 2
Rosemary S R beat Allan Hawke 7 - 3, 7 - 4

Edinburgh v Meadows

Allan Hawke & David Fell (Edinburgh) beat John Graham & George Geis (Meadows) 7-6, 7-4
Allan Hawke lost to John Graham 3-7
David Fell beat George Geis 7-1

Balgreen v Meadows (13 July 2017)

Lorna Dewar & Rosemary S Robertson (Balgreen)  lost to John Graham & George Geis (Meadows) 6 - 7
Lorna Dewar beat George Geis 7 - 5, 4 - 7, 7 - 5
Rosemary SR beat John Graham 1 - 7, 7 - 4, 7 - 5

Meadows v Auchincruive (7 August 2017)

John Graham and George Geis (Meadows) beat Dave & Maggie Farrow 7-4, 7-6
George Geis lost to Maggie Farrow 6-7
John Graham lost to Dave Farrow 4-7

Edinburgh v Auchincruive (12 August 2017, at Balgreen)

Allan Hawke & David Fell (Edinburgh) lost to Kevin & Michele Wright 4-7, 3-7
David Fell lost to Michele Wright 5-7
Allan Hawke lost to Kevin Wright 6-7